Izbový termostat - Portovanie programu - Arduino ---> ESP8266
Jednou z funkcionalít Izbového termostatu bolo aj spracovanie HTML formulára, ktorý umožňoval zápis údajov o cieľovej teplote a hysteréze do EEPROM pamäte, aby boli tieto dáta dostupné aj po stop-start cykle Arduina. Implementácii bolo nutné prispôsobiť aj spôsob, ako narábať s EEPROM pamäťou, nakoľko má limitovaný počet prepisov - rádovo 10 až 100-tisíc. Nie je do nej možno zapisovať tak, ako do premennej bežiacej v RAM pamäti v bežiacej aplikácii.
Nakoľko však potrebujete funkciu webservera, vyžaduje sa knižnica ESP8266WebServer. To umožní spúšťať samostatné HTML stránky. V systéme sa nachádzajú celkom 3 samostatné stránky, pričom prvá zo stránok - Root je iba výpis HTML kódu s aktuálnymi dátami - aktuálna teplota, nastavená cieľová teplota a hysteréza.
Odoslaním HTML formulára z root stránky sa formulár spracúva v súbore action.php, pričom GET metódou sú do linku dosadené parametre fname (cieľová teplota) a fname2 (hysteréza). Webserver pre ESP8266 má priamo možnosť prevziať argument, obsahuje pre túto funkciu programovú implementáciu.
Porovnanie náročnosti prevzatia argumentov - Arduino + Ethernet / ESP8266:

Použitie funkcie pre čítanie je totožné, avšak pre zápis sa vyžaduje dodatočný príkaz EEPROM.commit();, ktorý zápis do (flash) EEPROM sekcie potvrdí a vykoná. Bez tohto príkazu sa príkazom EEPROM.write() zápis nevykoná. Oblasť, z ktorej je EEPROM emulovaná sa nachádza vždy za filesystémom pre program.
Strojové kódy (.hex) pre Arduino a Ethernet s funkcionalitou Ethernet termostatu je možné nájsť v Github repozitári: https://github.com/martinius96/termostat-ethernet/