WiFi teplomer - ESP8266
Dnes v krátkosti predstavím projekt wifi teplomera. Teplomer využíva wifi čip ESP8266 na vývojovej doske NodeMCU v3 Lolin. Wifi čip okrem záznamu údajov drží aj webový server, kde vypisuje namerané údaje. Údaje sa odmerajú vždy pri načítaní stránky. V nečinnosti sa dáta nezaznamenávajú. Webový server umožňuje spúšťať HTML + CSS kód, čo umožňuje do istej miery spraviť aj pekné grafické rozhranie pre vykreslenie teplôt používateľovi napríklad do tabuľky. Prostredníctvom Javascriptu je možné dáta aj automaticky aktualizovať na stránke, avšak túto možnosť som nevyužil, nebola potrebná.
Existujú dve verzie tohto projektu, pričom funkčnosť webstránky ako takej je totožná. V oboch prípadoch na ESP8266 beží webserver, ktorý vykreslí teploty do tabuľky. Pri verziách sa rozlišuje konektivita. V jednom prípade je možné využiť už existujúcu LAN sieť, do ktorej sa doska pripojí a na statickej, alebo dynamickej IP adrese drží webserver. Používateľ po zadaní IP do okna prehliadača dostane na požiadavku stránku od ESP s teplotami.

Rozdiely sú patrné už zo schém:


Viac o projekte je možné nájsť na webe: https://arduino.clanweb.eu/wifi-teplomer.php a dozvedieť sa ďalšie zaujímavé info k projektu. Projekt sa stal základom aj pre iné webaplikácie bežiace na ESP8266, napríklad WiFi termostat, ktorý umožňuje riadiť výstup na základe nameranej, cieľovej teploty a hysterézy v automatickom / manuálnom režime: https://martinius96.github.io/WiFi-termostat/
Schéma zapojenia:
